Kimona
Kimono...
dla Dalekiego Wschodu to znaczący element kultury. Nie do końca prawidłowa jest nazwa "kimono" dla tego stroju, to jednak od lat przyjęła się w naszym kraju i jest bardziej rozpoznawalna niż "Gi".
W niektórych środowiskach, gdzie szczególnie pielęgnowana jest tradycja, wysoko cenione jest kimono przypominające wyrób z czasów krosien ręcznych – tkanina o grubej, niespokojnej strukturze, w naturalnym kolorze surowej bawełny i o kroju pozwalającym maksymalnie wykorzystać bezcenny surowiec.
Bawełna jest materiałem naturalnym o wysokich parametrach higienicznych. Surowe włókno bawełniane posiada wysokie walory estetyczne, nadając wyrobom ciekawego, ekologicznego stylu.
Do produkcji stylowych, grubych kimon używamy bawełnianej tkaniny o gramaturze 14 oz (400g) na m2. Gruby, prosty splot 2*2 (co oznacza równoległe ułożenie po 2 nici osnowy i wzdłuż i po 2 nici wątku) grubej przędzy bawełnianej tworzy charakterystyczną strukturę tkaniny Panama o niepowtarzalnym uroku surowej bawełny o szaro-beżowej barwie z widocznymi "plewami" i wytłuszczkami. Kolejne prania, przez usuwanie naturalnych wytłuszczek, powodują wzrost higroskopijności i wygładzania struktury oraz stopniowe bielenie naturalnego, kremowego odcienia i zbieganie się surowego włókna.
Skurcz tkaniny surowej nie jest powtarzalny i trudniej jest ustalić właściwy rozmiar docelowy. Ponadto biel w dawnych czasach wyrażała doskonałość i czystość, stąd ogólne zapotrzebowanie na kimona bielone. Stosując się do wymagań rynku, w produkcji używamy tkaniny bielonej i sanforyzowanej (wykurczanej wstępnie w procesie termicznym). W odróżnieniu jednak od ostrej bieli kimon importowanych, tkanina przez nas używana posiada "ciepły" odcień bieli. Czemu to takie ważne? Bo podkreśla naturalny charakter włókna i informuje, że nie była bielona cyjanem!
...A tkaniny "surowej" nadal używamy na stylowe kimona wykonywane na zamówienie...
Podjęliśmy również próby wprowadzenia na rynek kimon ze specjalnie wykonanej dla nas tkaniny. Oryginalna struktura, przypominająca delikatną plecionkę i zawierająca 50% włókna lnianego posiadała znakomite właściwości. Włókno lniane wykazuje nawet dwukrotnie większą higroskopijność niż włókno bawełniane, ponadto tworząc niekorzystne środowisko dla rozwoju baktrerii i grzybów spełnia wyższe parametry higieniczne, wytwarzając swoisty mikroklimat, a wysokie ciepło sorbcyjne powoduje znacznie większą stabilność termiczną. Cóż, zwyciężyła obawa przed nowym...
To, co zmieniliśmy w kroju, to brak ostrego przejścia pod pachami i lekko opadające rękawy poprawiające komfort oraz zmniejszające przecieranie i fałdowanie pod pachami i poprawiające trwałość. Dodatkowo brak szwów na barkach oraz "spływanie" pionowych szwów rękawów aż na ramiona eliminują kolejne miejsca ulegające przetarciu.
Krój jest kompromisem dawnej prostoty, trwałości i wygodniejszej formy współczesnej z zachowaniem elementów tradycji. Wszystkie łączenia wykonujemy podwójnym szwem "namiotowym". Taki szew wykonany na maszynach dwuigłowych ze specjalnym oprzyrządowaniem zapewnia znacznie większą trwałość i estetykę.
Wykonujemy kimona w krojach tradycyjnym oraz dla stylów pochodnych od Kyokushinkai na wzrost 160-200cm. Na zamówienie w innych krojach (np. Ryu Kyu, Kata, ...).
W tym kimonie wyraźnie widoczny jest duch Karate.
Kimona lekkie - dla dzieci, dla początkujących oraz dla tych, którzy nie lubią twardej odzieży wykonujemy z bielonej i sanforyzowanej tkaniny bawełnianej o splocie 2*1 (drelich) o gramaturze 10 oz (280g) na m2. Krój tych kimon jest nieco szczuplejszy.
Stosowane przez nas tkaniny wytwarzane są w kraju i posiadają certyfikaty.
Zarówno certyfikaty, jak i tabele rozmiarów stanowią załączniki do kart produktów.
Prowadzimy usługi oznakowania odzieży przy pomocy dowolych haftów, naszywek lub nadruków.